Когато отивам на много влажни места за фотография, като дъждовни гори и блата, запазването на екипировката на фотоапарата ми защитена от влажността е една от основните ми грижи. Замъгляването на обектива, развитието на гъбички и щетите от вода са рискове за оборудването на вашия фотоапарат в мокра среда. Не е необичайно оборудването да спре да функционира след продължително излагане на влага. В тази статия ще ви разкажа как да се грижите за оборудването на вашия фотоапарат във влажни условия.
Самата влажност няма да навреди пряко на фотографското оборудване, но все пак е проблем, с който трябва да се справите. Най-очевидната причина е, че мухълът/гъбичките могат да растат по оборудването ви, особено в обектива ви, ако съхранявате оборудването си във влажни условия за дълги периоди от време.
Друг проблем (по-малко от дългосрочен проблем) е, че вашият обектив или визьор могат да се замъглят, ако навън е много влажно, и за момент да станат неработещи.
Ако предприемате пътуване до влажни региони или ви се налага да използвате оборудването си в дъждовни дни, имате причина да се тревожите за благосъстоянието на вашето оборудване. За щастие има практики, които намаляват риска от проблеми, свързани с влажността.
Представете си, че времето е студено и дъждовно. Имате за фотографска задача да снимате събитие , и вдигате камерата си, за да документирате този момент. Но автофокусът на камерата търси и всичко, което виждате през визьора си, е размазване с нисък контраст. Осъзнавате, че обективът ви се е замъглил. Въпреки че отчаяно изтривате мъглата, тя се връща за секунди – тя също е във вашия обектив. Моментите отминават един след друг и вие неможе да се справите с този досаден проблем.
Повярвайте ми, никога не искате да бъдете в тази ситуация. Понякога въздухът е толкова влажен, че е много трудно да се избегне кондензацията. Нека се опитаме да разберем защо се появява конденз върху лещата ви и какво можете да направите по въпроса.
Обективът на фотоапарата се замъглява, когато самият обектив е при температура под точката на оросяване на климата. Точката на оросяване е атмосферната температура, при която ще се появи кондензация на повърхността. Колкото повече е влажността във въздуха, толкова по-висока е точката на оросяване и по-голям е рискът от замъгляване на лещите.
Какво означава това? Ако обектива е стоял достатъчно дълго на студено, при влизането в топла стая, по лещите на обектива се появява конденз, който както отбелязахме по рано е много устойчив. За да избегнем това, е необходимо обектива да се темперира – да изравни температурата с тази в стаята или мястото, където ще снимате. Същия ефект, може да се получи и ако преди работа, обектива е бил в климатизирано помещение и се озовете в топла и влажна среда.
За да избегнете замъгляване, когато напускате климатизирано пространство, можете да държите фотоапарата си в чанта, докато фотоапаратът се загрее до външната температура. След като се адаптирате към околната температура, можете да отворите чантата, защото замъгляването няма да е проблем.
Има моменти, когато няма промяна на температурата, но камерата ви може да изглежда замъглена. Според моя опит това се случва, когато се натрупа много вода или в чантата ми за фотоапарат, или още по-лошо, в оборудването ми. В тези случаи изглежда, че изпарението на съществуващата влага във вашето оборудване причинява замъгляването му.
Както всички проблеми със замъгляването, най-добре е да ги предотвратите на първо място. Това може да стане, като просто поддържате оборудването на камерата възможно най-сухо. Ако камерата ви се намокри, оставете я да изсъхне бавно, вместо да я нагрявате. След това винаги има класическият съвет „сложете го в торба с ориз“ (и неговите варианти) за заседнала влага.
Колкото и да е лошо замъгляването на обектива, по-голямото дългосрочно притеснение са гъбичките и мухъла по обектива. След като гъбичките започнат да растат в лещата ви, няма добър начин да отмените щетите. Обикновено е много трудно и скъпо да се ремонтира.
Гъбичките по лещите обикновено изглеждат като бяла подложка, която се разпространява върху стъклото:
Гъбичките, които са особено вредни, могат да направят снимките ви измити и меки. Те също така ще добавят силен отблясък в обектива към вашите снимки в условия на задно осветяване, като например когато слънцето е в кадъра ви.
Най-добре е да предотвратите размножаването на мухъл или гъбички на първо място, като поддържате екипировката на фотоапарата си суха. Това може да е трудно в среда с висока влажност, но не е невъзможно. По-долу са някои съвети как да запазите екипировката си суха.
Трябва да бъдете особено внимателни, когато снимате в условията за които вече говорихме.
При сухи условия водните пръски по фотоапарата може да не е са голяма работа; тези водни капчици ще се изпарят сами бързо. Същото не важи за влажни райони, където водата може да намери дом в кътчетата и пролуките на вашето оборудване и да остане там. Малките капчици като тези са това, което повишава риска от мухъл най-много.
Така че повече от обикновено бъдете внимателни при пръски и дъжд. Дръжте оборудването си в чантата за фотоапарат колкото е възможно повече и избягвайте да сменяте обективите, ако вали или дори в гъста мъгла. Това може да звучи като прекалено внимание, но имайте предвид, че „обикновените“ неща, които бихте направили в сухи райони, могат да доведат до гъбички или мухъл във влажни условия.
Когато снимам в дъждовен сезон, държа фотоапарата и всеки обектив в отделна торбичка с няколко пакета силикагел сушител. Това поддържа оборудването ми сухо, когато не го използвам, и помага да изсъхне отново след всяка употреба. Идеята е да съхранявате оборудването си в среда с ниска влажност, която изсмуква водата.
Харесвам пакетите силикагел, особено цветноиндикиращия силикагел, който променя цвета си, когато се насити с влага. След като пакетът е наситен, той вече не премахва влагата от въздуха и трябва да бъде заменен (или изсушен отново). Силикагелът, който използвам, може да се използва многократно, ако се суши в микровълнова печка.
Има някои изсушители, които трябва да избягвате, като изсушаващи соли, защото те започват да се потят, след като се наситят. С други думи, те се превръщат в ликвидна каша – катастрофа в чантата на камерата. Придържайте се към пакетите силикагела.
При дъждовно време, носете дъждобран за чантата си за фотоапарат.